
Foto: Jönsson Bilder. Recept & styling: Marianne Liljenberg.
Saffranssemlor med lingongrädde
Ingredienser
ca 15 stycken
1 paket (0,5 g) Kockens saffran
1 sockerbit
ca 25 g jäst
75 g mjukt smör
2 ½ dl mjölk
½ dl socker
2 krm salt
6-7 dl vetemjöl (knappt 400 g)
ägg till pensling
pärlsocker
mandelspån eller hackade nötter
Fyllning
ca 225 g mandelmassa
½ tsk Kockens kardemumma malen
½-¾ dl mjölk
Garnering
ca 4 dl vispgrädde
½ -¾ dl lingonsylt
Tillagning
- Stöt samman saffran och sockerbit i en mortel. Ljumma mjölken tillsammans med saffranssockret till 37 °C. Smula ner jästen i en degskål och tillsätt sedan degvätskan, socker och smör i mjuka klickar. Tillsätt salt och vetemjölet, lite i taget, och arbeta ihop till en ganska lös men smidig deg.
- Låt jäsa övertäckt i ca 30 minuter.
- Ta upp degen och arbeta lätt samman med några få tag. Forma en längd och dela i bitar. Forma bullar och lägg på en bakpappersklädd plåt. Låt jäsa övertäckta tills degen reser sig igen efter ett lätt tryck, ca 30 minuter.
- Pensla med lätt uppvispat ägg och strö över pärlsocker och mandelspån eller hackade nötter. Grädda i 225 C ° i 8-10 minuter. Låt svalna.
- Skär ett litet lock av varje bulle. Riv mandelmassan grovt och blanda med så pass mycket mandelmassa och kardemumma tills den blir bredbar. Bred detta på bullarna.
- Vispa grädden och önskad mängd lingonsylt. Spritsa eller klicka över lingongrädden och lägg på lock. Sikta över florsocker.